úterý 31. srpna 2010

Kriváň

První metry
Četný zástupce místní flóry - Gentiana clusii - znalci mezi čtenáři mě jistě poupraví, pokud se pletu (a zřejmě jsem se spletl, viz komentáře)
Ještě jeden záběr hořce Clusiova
Stoupání do kopce jde ztuha. První metry vzhůru jsou vždy nejtěžší – tělu pár desítek minut trvá, než si na tenhle pohyb zvykne. Zelená na Kriváň nás přitom po krátkém sestupu po asfaltu od parkoviště Tři Studničky nijak nešetří.
 
První kilometr cesty - výjimečně v lesním porostu
Je všední letní den se zataženou oblohou a turisty zpočátku moc nepotkáváme. První část cesty po vstupu na území Tatranského národního parku se táhne mezi zbytky lesů po vichřici z roku 2004 a pasekami hustě porostlými místním rostlinstvem. Míjíme ceduli s varováním, že následující lesy jsou v jistém pásmu ochrany před kůrovci - smutná československá paralela se Šumavou, jak nám ukazují stále četnější mrtvé stromy. Mezi maliním odbočuje krátká cestička k partizánskému srubu s památníkem, která je svým nenáročným reliéfem vítaným zpestřením po ostrém výstupu.
 
Mrtvé stromy
Partizánský srub
Ostrý přechod v koloběhu přírody
Po tomto přerušení cesty už jde chůze přeci jen lépe. Po necelé hodince vycházíme na hranici první kleče. Výhled je konečně trochu veselejší a taky už jsou vidět první skalní srázy. I cesta je trochu mírnější a na výstup mnohem příjemnější. Už za úrovní kleče se stavujeme na menší svačinu. Vedle zurčí malý vodopádek. Travnatým svahem hory k nám stoupá mlha. Za chvíli se přes nás převalí a viditelnost klesne na minimum. Za zády se rozlehne hrozný rámus. Trhnu s sebou a natáhnu se po foťáku. Zároveň se otočím za zdrojem toho hluku. Že by kamzíci, o kterých jsme se bavili a já doufal, že nějakého vyfotím? Nízko nad zemí se pár metrů od nás mihne stín. "Orel!" ozve se. Dřív než ho však stihnu vyfotit, mizí v mlze. Srdce mi z tohohle náhlého a bezprostředního překvapení buší ještě hodně dlouhou. Je čas pokračovat.

Kleč
Cesta nad úrovní vysokého lesa
Tentokráte neméně četná Amanita muscaria, pro nás laiky muchomůrka červená
V dáli se poprvé objevil Kriváň
Blížící se mlha
Jediný zachycený zástupce místní fauny
Postupně čím dál více přecházíme po kamení. Blížíme se ke hřebení, na kterém jsme, ještě než padla mlha, viděli procházet malé postavičky. Od posledního rozcestníku začínáme ostře stoupat a poprvé ztrácíme značku. Ukazuje se, že držet se za jinými lidmi a na vyšlapaných stezkách tady moc nestačí. Už výš na svahu se mlha zase trochu trhá a je vidět alespoň blízké okolí. Za jednou skalou dole prosvítají dosud skrytá plesa. Na vrchol už to musí být jen kousek. Potkáváme orienťáky - svět je opravdu malý. Posledních pár minut aspiruje na menší horolezeckou vložku. Pak už konečně vidím kříž na vrcholu. Kolem však nic moc vidět není, opět se zatáhlo.

Pohled z hřebenu
Dokonalé maskování
Plesa
Jediný exemplář mě neznámé rostliny těsně pod vrcholem
Kříž
Rychle se necháme vyfotit a Bob mezi davem na vrcholu nenápadně vytahuje GPS a vyráží na lov kešky. Ještě než ji najde, začíná lehce kapat. Rozhodujeme se, že nemá cenu čekat nahoře a vyrážíme dolů. Kameny začínají pěkně klouzat. Cestou potkáváme nespočet bláznů, kteří míří opačným směrem. V jednu chvíli prší opravdu vydatně, pak se však obloha protrhne a je ideální chvilka na pár fotografií. Kluci mi postupně mizí, protože vytahuji foťák každých několik desítek metrů. Tohle prostě stojí za záběr.

Cesta dolů
Plesa při cestě zpět
Konec světa
"Hořící lesy" - mizící mlha
Pohled pod Tatry

Jen co dorazíme k rozcestníku, jde se už mnohem rychleji. Pršet ale nepřestává, a tak se sestup stává nekonečným pochodem. V závěru dvouhodinové chůze už začíná být promoklému tělu celkem zima. Stavíme pár minut od auta na první větší jídlo, které jsme původně plánovali na vrcholu. Zima je čím dál větší a byť se zdá, že se konečně mraky protrhnou, už s ostatními nevydržím a musím vyrazit za suchými věcmi čekajícími u Tří Studniček.Když je mi konečně teplo, uvědomuji si, jaký to byl zážitek. Krásná tatranská příroda a divoký sestup po mokrých skalách. Tohle jsou opravdové hory...

Cesta dolů
Nový život
Mlžný opar
Poslední pohled vzhůru

pondělí 30. srpna 2010

Už víckrát ne

Rozhodl jsem se, že už se nikdy nepřihlásím na žádné závody, na kterých se bude běhat na měřítkách 1:4000 (a níže) - samozřejmě krom sprintů. Jsou to totiž paměřítka nejhoršího zrna a pokud se normální závody běhají na desítkách a patnáctkách, nevidím pro ně důvod. Samozřejmě narážím na srpnové pětidenní a posléze i problémy, které jsem ještě teď zažil na proběhnutí na východkách, kdy jsem občas ještě nedobíhal na správnou vzdálenost. Nikdy bych neřekl, že čtyři závody tolik změní vnímání vzdáleností, ale nejen u mě se to celkem povedlo. No snad už to o víkendu bude v pohodě.
Výše jsem taky naťukl víkendový výlet na Cenu východních Čech - slušné projetí na kole, na kterém jinak zas tolik nejezdím. Počasí mi navíc celkem vyšlo, ani při jedné z cest jsem nijak nezmokl. No a jinak to taky stálo za to...
Mimochodem jsem si už také konečně objednal skenr, takže mapky ze Slovenska se ještě malinko pozdrží - techniku, až dorazí, otestuji přímo na nich. Takže se aspoň zítra dostane na nějaké další fotky a trochu detailněji zpracovaný výlet na Kriváň, který jsem začal psát při záchvatu básnického střeva ještě na Slovensku...

pátek 27. srpna 2010

Závody, termálky, hory

Roháče
Poslední prázdninový výjezd do zahraničí dopadl nad míru dobře. Čtyři etapy Karst Cupu, když už ne výsledky, alespoň vydatně přispěly do tréninkáče naběhanými minutami. Počasí bylo na můj vkus občas až moc extrémní (nižší teploty za dne a vyšší v noci by neuškodily), takže zejména poslední etapa byla nadmíru vyd(a)řená. Ale kdybych tvrdil, že to tentokrát bylo počasím nebo únavou z posledních závodů, tak bych kecal :-D

Tatry z kopce kousek od termálek
Plesa pod Hrubým vrchem
Po čtyřech dnech a více než pěti hodinách v lese (kluci zvládli i šest) jsme zajeli trochu zregenerovat do termálek ve Vrbově, kde jsem završil kompletní spálení celého těla od sluníčka. Ale jinak to bylo moc pěkné. Po volnějších pondělí jsme přejeli k horám a dali si výšlap na Kriváň (podrobněji snad brzy). Ve středu pak výběh z kempu (údajně 880 m.n.m.) na Hrubý vrch (2137 m.n.m.) - s Bobem jsme ty poslední výškové metry spíš klopýtali, protože cesta ani naše síly ve dvou tisících už nestály za moc, ale po třech hodinách běhu a ne zrovna nejkratších přestávkách jsme zase dorazili zpátky. Odpoledne jsme se koukli do místního skanzenu, do kterého se mi teda vůbec nechtělo, když mě kluci asi po hodině spánku vzbudili, abych jako řídil, když si oni dali pivko.
Roháče kousek pod Hrubým vrchem (teď okolo 2000 m.n.m.) - foťák na mobilu měl rudo před objektivem asi tak jako já černo před očima...
No a pak už jen následovalo finální hodinové proběhnutí (v některých případech už trochu - oprávněně - protrápené) a cesta domů s příjemnou zastávkou na halušky v jedné trochu zastrčené kolibě.

P.S. Mapy s postupy/fotky/cesta na Kriváň časem...

úterý 17. srpna 2010

Na Slovensko

Zítra zase vyrážím na další závody - slovenský Karst Cup. Moc se mi tentokrát nechce, jednak jsem se před chvilkou vrátil z pětidenních (a vzápětí odjel točit kilometry na chatu) a navíc mi dneska nebylo nijak extra dobře. Ale snad to bude v pohodě, zkusím se z toho pořádně vyspat...
No a za dva a půl týdne už jsou první závody, tak doufám, že budu v pořádku a trochu se projeví i ty naběhané kilometry, protože tohle léto zatím bylo tréninkově hodně slušné a mě už chybí jen pár kilometrů do toho, aby byl z tohohle tréninkového roku rok objemem tréninku rekordní (kvalitou už asi je).

Mapy z pětidenních

Ještě slíbené mapy z pětidenních s postupy...

1. etapa (1:10 000)

2. etapa (1:4 000)

3. etapa (1:4 000)

4. etapa (1:3 000)

5. etapa - 1. část (1:3 000) - vůbec nechápu proč tak šílené měřítko - mapa A3 a po dešti samozřejmě nejde po přehnutí rozložit

5. etapa - 2. část (1:3 000)

6. etapa (1:10 000)

úterý 10. srpna 2010

Až po krk v bahně a jiné srandičky

Jak už jsem psal, letošní pětidenní opravdu stály za to. Poněkud informačně strohé stránky už dávaly tušit, že tentokrát to nebude vždy úplně ono. Shromaždiště (a místo "provizorního" bydlení) bylo v letišti v Hradčanech kousek od Mimoně. No kemp to zrovna nebyl, ale jinak v pohodě, pořadatelé už dopředu dali vědět, že to nebude nic extra.
 
Část shromaždiště z vrcholku jednoho z hangárů

V lese to už bylo zajímavé. Už na první etapu byl o čtvrt hodiny posunutý start, protože se (jako pak několikrát) poněkud prodloužila cesta na start, tentokrát z nějakých 2,2km na 3,5km. Bohužel jsem se o téhle novince dověděl až na místě, takže jsem tam byl půl hodiny předem. Nicméně poté, co jsem na startu hledal tak půl minuty kdeže je zařazena moje eliťácká mapa (v následujících etapách jsem s tím měl problémy pravidelně), už to bylo celkem v pohodě. Trať se nesla v duchu neustálých voleb mezi obíháním údolí nebo během přes ně. Některé kontroly už byly, jemně řečeno, trochu proklouzané, takže to v botách bez hřebů (ty byly zakázány, ale nikdo to nekontroloval, takže ti co si je nenechali doma jako já, je často na nějakou tu etapu vytáhli) to nebylo úplně v pohodě.
Druhá etapa - middle/zkrácená či co - už byla první ze čtyř etap na poněkud extrémnějších měřítkách 1:4000 nebo dokonce 1:3000. Takže všechno bylo krásně vidět, ale jinak to bylo tréninkově na půl k ničemu.
Třetí etapou byl sprint u letiště. Mohlo to být pěkné, kdybych na trojce nedoběhl doprostřed kolečka (jasný vývrat), kde byla kontrola s kódem 32, ale já si nepamatoval kód 34. Kouknul jsem znovu do popisů a pamět mě skutečně neklamala - kód 34 a dvoumetrová prohlubeň. Rychlý pohled do mapy (a ubezpečení, že nikde v okolí nejsou jakékoli další prohlubně či vývraty) dával tušit, že je cosi shnilého ve státě dánském. Ještě jsem ubezpečil pár lidí, že tady to fakt má být a běžel zase o kus dál. Fajn, dál to sedělo.
Jenže pak přišla série tři dalších kontrol se zcela odlišnými kódy a popisy. V době, kdy jsem potkal kontrolu, kolem které se válelo takových pět eliťáckých popisů, jsem ty své už dávno zmačkal a běžel jen podle mapy (ta naštěstí seděla). Takže fajn proběhnutí, ale zbytečně jsem se unavil na odpoledne.
Čtvrtá etapa byl další sprint, tentokrát ve skalách. Začalo pořádně pršet a já byl rád, že jdu na začátku. Zvolil jsem pomalejší tempo odpovídající mému už poněkud potrhanému bezhřebíkovému obutí a bez výraznějších chyb si doběhl pro celkem drsnou ztrátu. No nic, za nějaké zranění mi to nestálo.

 Trochu nám tam taky napršelo...
 
V sobotu na pátou etapu pršelo snad nejvíc. A mě se přestalo dařit. Mapa byla rozměru A3 s měřítkem 1:3000 a s tím jsem se moc nedokázal srovnat. Vysekl jsem pár efektních hloupostí a když mi někde ve dvou třetinách začal ujíždět svah pod nohama, měl jsem toho plné zuby a čekal pokorně na svůj konec. Naštěstí čerstvě prohrnutá prudká kamenná plošina nekončila nějakým srázem, takže jsem se zasekl o nějaký ten strom. Byl jsem celý, to bylo fajn, jen v půlce té plošiny svítily moje popisy.
Jakékoli pokusy vyšplhat pro ně selhaly, protože takhle nakloněná skála byla nad možnosti mých podrážek. Začal jsem cítit zoufalství, protože jsem jednak nemohl najít kontrolu, která tam měla někde být (byla zaražená pod smrčkem) a zadruhé jsem si nebyl jistý, do jaké míry lze absolvovat závod bez popisů, když pořadatelé už několikrát předvedli, že dokáží dát různé kontroly třeba tři metry od sebe. Naštěstí v té chvíli přiběhla má spása v podobě Danáče, který mi nejen (dobrovolně) ukázal kontrolu, ale i (nedobrovolně) posloužil jako vodič ukazující, co orazit. Naštěstí jsem mu fyzicky celkem stačil, takže jsme to spolu dotáhli až do cíle.

... ale naštěstí se bylo kde schovat (boční strana jednoho z hangárů)
 
Poslední etapa pak byla úplně odlišná od předchozích, byla na relativní rovině se spoustou bažin (navíc rozšířených nedávnými dešti na vskutku skandinávskou úroveň). Začátek se mi podařil a tak už celkem brzy jsem (stejně jako loni) doběhl Jirku Nováka, který zase startoval přede mnou. A (stejně jako loni) pak přišly chyby a zase jsem (stejně jako loni) nedoběhl Vlastu Poláka. Navíc se mi podařilo narazit si o jeden z asi dvou kamenů v lese koleno, takže jsem si i trochu pokulhal. Nakonec se mi ale šťastně podařilo dokončit (mezitím jsem trochu nedoskočil přes potok a skončil po krk ne ve vodě, ale v bahně, protože jinak ten humus, co tam byl pojmenovat nejde) a dostat se do desítky celkového pořadí v elitě.
Konec dobrý, všechno dobré, říká se. A asi to bude platit i o těchle pětidenních. Výsledky zejména v úvodu slušné, běhalo se mi vesměs docela dobře (na to, že jsem do závodů šel z plného tréninku) a koleno už taky vypadá trochu líp. Byl to fajn trénink na fyzičku a nebýt podivných měřítek, tak i hodně na mapu. A to mi od vícedenních stačí.

P.S. Mapy nakreslené nemám a už se mi teď do toho nechce. Zítra navíc jedu pryč, takže budou asi až v pondělí. No aspoň je na co se těšit :-D

neděle 8. srpna 2010

Pětidenní

Druhé prázdninové závody za mnou - a místo závrtů tentokrát (zejména) skály. Co se týče mých výkonů, tak to bylo tak půl na půl - v úvodních etapách jsem chodil celkem bez chyb, v těch následujících jsem jich pár vyrobil. Nicméně běžecky i mapově to nevypadalo špatně, takže v tomhle ohledu je (zatím neoficiální) 9. místo v mužské elitě celkem slušným výkonem vzhledem k tomu, že jsem jel na závody z celkem slušného tréninkového zápřahu.
Jinak to ale byly závody trochu rozporuplné, organizace skřípala, ale myslím, že se to přežít dalo. Taky dva dny celkem slušně pršelo, takže nálada občas nebyla zrovna závodní (spíš dávat si pozor, abych si něco neudělal - což se mi dneska přeci jen na poslední etapě nepovedlo, když jsem to napral kolenem do kamene, ale snad nic vážného). O dalších zážitcích (třeba o dnešní bahenní koupeli v "potoku" a podobně) někdy příště i s nakreslenými postupy, teď už na mě jde trochu únava a navíc dávají v televizi přenos ze sprintu na WOC v Norsku.