Co je k čertu orientační běh?

Orientační běh je sportovní disciplína zahrnující používány map pro navigaci skrz neznámý terén. Během závodu je cílem každého účastníka běžet připravenou trať tak rychle, jak je to možné. Každá trať se skládá z takzvaných kontrol - bodů v mapě - skrz které je běžec povinen proběhnout. Mezi kontrolami si ale závodník může zvolit svou cestu podle vlastní vůle a toho co si myslí, že je nejlepší pro něj a jeho běžecké/mapové schopnosti.
Na každé kontrole je umístěn oranžovo bílý lampion (viz níže) se speciálním elektronických zařízením, do kterého běžec zaznamenává, že prošel kontrolou. Pro tento účel je používán čip jím nesený celý závod, který je po doběhu vyčten. Jedinou věcí, kterou závodník musí na kontrole udělat, je toto elektronické zaznamenání průchodů.

Kontrola umístěná vedle balvanu (Švédsko)

Mapy pro orientační běh používají speciální mapové klíče (jeden pro "lesní disciplíny" a jeden mírně odlišný pro "město"), které se lehce liší od těch používaných v turistických mapách či atlasech. Naštěstí základy jsou stejné a rozdíly jsou zde jen pro zlepšení běžcovy schopnosti "číst" správně mapu, protože pro férový závod je nezbytné zajištění toho, aby byla "průběžnost" (rychlost, jakou můžete běžet skrz) z mapy jasná.
Orientační běh, poprvé uspořádaný v roce 1897, je nyní nejpopulárnější v severní Evropě (Finsku, Norsku, Švédsku a Dánsku) – přičemž tyto země se také počítají mezi nejsilnější národní týmy. Mezi ostatní vrcholové týmy patří například ty z České republiky, Švýcarska, Francie či Ruska. Orientační běh není olympijským sportem, ale je na programu Světových her.

Dnes se orientační běh běhá také v městské zástavbě

Tento sport má několik disciplín lišících se zejména v očekávaném čase pro vítěze, terénu, stavbě tratí či mapovém měřítku. Největšími závody jsou severské klubové štafety - Tiomila ve Švédsku a Jukola ve Finsku. Jukola v roce 2011 měl více než 1500 účastnických týmů v mužské kategorii (je zde přitom také kategorie pro ženy) - každý z nich se přitom skládal ze sedmi běžců. Jednou ze zajímavostí těchto velkých štafet je to, že jsou částečně běhány v noci.

Žádné komentáře: